Değerli meslektaşlarım,

Prof. Dr. N. Reha Tandoğan Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneğinin 3. Dönem Yönetim Kurulu olarak çalışmalarımız büyük bir heyecan ile devam ediyor. Her yıl yaptığı aktiviteler, düzenlediği kurs ve toplantılar ve bilimsel yayınlar ile güçlenen ve gelişen derneğimiz, alanında en önemli bilimsel kuruluşlardan birisi haline gelmiştir.

İki yıldır düzenlediğimiz ve artık bir marka haline gelen "Eklem Cerrahisinde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu"nu bu kez 12-15 Nisan 2018 tarihleri arasında yine Kıbrıs’ta düzenleyeceğiz. Bu yıl kalça ekleminin yanında omuz eklemi de konularımız içinde yer alacak. Üst düzey bilimsel programı ve ülkemizin kalça ve omuz cerrahisi ile ilgilenen en üst düzeydeki eğiticileri bir araya getirmesi sayesinde çok ilgi gören bu toplantının çok başarılı olacağına eminiz. Kalça ve omuz eklemi cerrahisi ile ilgilenen meslektaşlarımıza, eklem koruyucu cerrahilerden revizyon omuz artroplastisine kadar geniş bir yelpazede tedavi seçeneklerini, açık ve artroskopik cerrahi teknikleri ve bu tedavilerin sonuçlarını sunmayı hedefliyoruz. Bu konulardaki gelişmeleri takip etmek ve bilgilerini güncellemek isteyen meslektaşlarımız bu güzel sempozyuma davet etmekten mutluluk duyarız.

Derneğimizin en önemli özelliklerinden birisi, çeşitli disiplinlerden kalça eklemi hastalıkları ile ilgilenen sağlık profesyonellerini bir araya getirmesidir. Ortopedi uzmanlarının yanında radyolog, spor hekimi, fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistlerin birlikte çalışarak bilimsel üretim yapması derneğimizin temel çalışma prensiplerinden birisidir. Bu dönem ilk kez yönetim kurulu üyeliğine seçilen Prof. Fzt. Dr. Filiz Can’ın katılımı ile fizyoterapi camiası ile ilişkilerimizi geliştirmek ortak çalışmalar yapmak bu dönemdeki hedeflerimizden birisi olacaktır.

23-24 Şubat 2018 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Sportif Rehabilitasyon 2018” Sempozyumunu derneğimiz bilimsel desteğini vermekte ve düzenleyici derneklerden birisi olarak yer almaktadır. Farklı disiplinlerden meslektaşlarımızın bakış açıları ile zenginleşen bu sempozyum, derneğimizin multi-disipliner yaklaşımı ile bire bir örtüşmektedir.

2019 bahar aylarında kalça ekleminde koruyucu cerrahilerin kapsamlı olarak işleneceği bir kadavra kursunu Ankara’da yapmak için hazırlıklarımıza başladık. Artroskopik girişimlerden, periasetabuler osteotomilere kadar birçok tekniği yüksek kalitede görsel materyaller ve özgün enstrümanlar ile uygulama fırsatı verecek olan bu kurs için hazırlıklarımız büyük bir heyecan ile devam ediyor. Yüksek maliyeti ve özel donanım gerektirmesi nedeniyle özenli bir hazırlık dönemine gerek olan bu kursun, ülkemizde bu alanda önemli bir eksikliği gidermede yararlı olacağını düşünüyoruz.

Uluslararası alanda ilişkilerimizi geliştirme konusundaki faaliyetlerimiz devam ediyor. Derneğimiz ile çalışma alanı örtüşen International Society of Hip Arthroscopy başta olmak üzere, diğer eklem koruyucu cerrahi ile ilgilenen dernekler ile birlikte çalışmalar yapmak ve ülkemizin uluslararası arena da temsili sağlamak konularında gerekenleri yapacağız. Aynı şekilde ulusal ortopedi derneğimiz olan TOTBİD ile yakın çalışmalarımız ve 2018 Ulusal Ortopedi Kongresinin bilimsel programına katkılarımız devam etmektedir.

Kuruluşundan bu yana geçen süre içinde hızlı bir şekilde gelişen ve dinamik yapısını her geçen gün güçlendiren derneğimiz, üyelerinin varlığı ve katkıları ile ilerleyebilir. Kalça cerrahisine ilgi duyan bütün meslektaşlarımızı derneğimize üye olmaya ve faaliyetlerine katılmaya davet ediyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. N. Reha Tandoğan
Kalça Eklemi Koruyucu Cerrahi Derneği Başkanı

 
Buradasınız: Ana Sayfa Başlarken